GENTS TROPHY WINNERS 2016

HOLE IN ONE TROPHIES –    Bruce Mitchell

                                               Jim Peace

                                                    

BILL BRUCE BACK NINE TROPHY

Winner -               Steven Wilson     

 

G K ALEXANDER TROPHY

Winner -              Richard Beattie

 

McDONALD WINTER LEAGUE SHIELD (Scratch)

Winner -              Jim Smart

 

HEAP WINTER LEAGUE TROPHY (Handicap)

Winner -              Iain Wynn

 

WINTER ORDER OF MERIT

Winner -              Bill Moir

 

NEW MEMBERS SHIELD

Winner -              Gordon Sharp

 

WEDNESDAY MEDAL

Section 3 -          Sandy Murray

Section 2 -          George Milne

Section 1 -          Steven Wilson

 

 

 

WEDNESDAY STABLEFORD

Section 3 -         Ewen MacPherson

Section 2 -         Mark Burnett

Section 1 -         Jim O’Brien

 

SATURDAY/SUNDAY MEDAL

Section 3 -         Iain Wynn

Section 2 -         Martin Rose

Section 1 -         Greg Reid

Scratch -            Greg Reid

 

SHERWOOD TROPHY

Winner -              Robbie Clubb

 

CAPTAIN’S PRIZE

Winner -              Bruce Mitchell

 

BILL DEACON MEMORIAL CUP

Winner -              Gavin Morrison

 

BROTHERTON TROPHY

Runner-up -        Sandy Murray

Winner -              Lindsay Fraser

 

HENDERSON ROSEBOWL

Runner-up -        Arthur Duncan

Winner -              Jack Cruickshank

 

PAUL TROPHY

Runner-up -        Mark Smart

Winner -              Jim Smart

 

 

GRANT TROPHY

Runner-up -        Steven High

                            Calum High

Winners -            Colin Grant

                            C Grant

 

SWEENEY TROPHY

Winners -            Sandra Low

                            Ewen MacPherson

 

MORRISON TROPHY

Winners -            Andrea Thomson

                            Keith Thomson

 

STRACHAN TROPHY

Runners-up -       Sandy Rennie

                             George Norrie

Winners -             Jim Smart

                             Jim Arnott

 

McDONALD TROPHY

Runners-up -       Amanda Farquhar

                             Stuart Farquhar

Winners -             Valerie Campbell

                             Iain Campbell

 

PUCCI TROPHY

Runners-up -       Bill Moir

                             John Howland

Winners -             Mark Smart

                             Jim Smart

 

TURNISHAWHILL TROPHY

Runners-up -       Craig Pirie

                             Grant Pirie

Winners -             Mark Anderson

                             Neil Ferguson

 

PARS TROPHY

Runners-up -       Martin Rose

                             Ian Fraser

Winners -             Gordon Young

                             Brian Dunbar

 

ANGUS MOIR TROPHY

Runner-up -        Greg Reid

Winner -              Ewan Stewart

 

DUGUID TROPHY

Runner-up -        Bruce Mackie

Winner -              Steven Wilson

 

PATERSON TROPHY

Runner-up -         Helen Cooper

                             Bob Murray

Winners -             Maureen MacDonald

                             Les Milne

 

HOPKINS TROPHY

Winner -              Ian Fraser

 

CHADWICK TROPHY

Runner-up -         Alec Gibb

Winner -               Bob Murray

 

IRONSIDE TROPHY

Runner-up -        Gordon Young

Winner -              Brian Dunbar

 

THOMSON TROPHY

Runner-up -        Mark Smart

Winner -              Craig MacLean

 

GARY RIDDELL MEMORIAL TROPHY

Runner-up –        Bruce Mitchell

Winner -              Adam Dunton

 

MCLEOD TROPHY

Runner-up           James Booth

Winner -              Andrew Mechie

 

ROBERTS TROPHY

Runner-up -        John Godward

Winner -              Bruce Mitchell

 

HERRINGTON TROPHY

Runner-up -        John Godward

Winner -              Adam Dunton

TROPHY WINNERS 2015

Course Info

Course Open

Club News

Print Print | Sitemap
© Sandy Aird